Skandinaviško stiliaus  interjeras

Santūrus skandinaviškas interjeras populiarus ir Lietuvoje.  Skandinaviškas stilius susiformavo atšiauraus klimato sąlygomis. Šiaurietiškai gamtai būdingi ne dideli kontrastai ir perteklius, bet griežtos ir aiškios formos, natūralumas. Todėl šiuolaikinio skandinaviško interjero kūrėjai idėjų semiasi iš gamtos. Išskirtiniai bruožai – paprastos ir harmoningos proporcijos, santūrumas, lyriškumas. Dažniausiai naudojamos medžiagos: natūrali mediena, linas ir vilna.

Skandinaviški baldai itin patvarūs, pagaminti iš geros medienos. Šaltų atspalvių mediena (pušis ar beržas, padengtas laku) puikiai dera su šviesiomis sienomis ir baldų apmušalais. Kartais mediena dažoma baltais, šviesiai mėlynais, blyškiai salotiniais ar terakotiniais atspalviais. Lygūs baldų paviršiai padengiami vašku, laku ar aliejiniais dažais.

Skandinaviška pušis puikiai dera su funkcionaliomis ir praktiškomis interjero detalėmis. Iš šviesios medienos gaminami ne tik baldai, bet ir aksesuarai (paveikslų ir veidrodžių rėmai, grindjuostės, langai ir durys).

Kadangi didžiąją metų dalį Skandinavijoje dienos itin trumpos, vietiniai gyventojai dienos šviesos trūkumą stengiasi kompensuoti naudodami papildomą apšvietimą.

Skandinavijoje ir dienos metu tvyro prieblanda, atšiaurus peizažas taip pat nedžiugina akies ryškiomis spalvomis. Jei ir namuose vyrautų tamsios spalvos, interjeras atrodytų itin niūrus. Tačiau šviesus skandinaviškų namų koloritas sukuria jaukią ir žaismingą atmosferą.

Itin dažnai skandinaviškame interjere vaizduojamos žuvys. Tai gali būti nedideli paveikslėliai šviesiuose rėmeliuose, fajansiniai bareljefai ar netgi spalvotos fotografijos.

Pinti baldai bei interjero detalės (pintinės, dėžutės) taip pat labai populiarios ir paįvairina skandinavišką interjerą. Itin geras derinys: ant lentynų, komodų ar spintelių iš masyvios pušies medienos dedamos pintos dėžutės. Tokie baldai dažomi auksine, žydra spalva ar kitais šviesiais atspalviais.

Būtinas atributas ant valgomojo ar svetainės stalo – lauko gėlių puokštė šviesiose keramikinėse vazose.

Švedijos interjere itin dažnai ant baldų ar sienų galima pamatyti įvairių piešinėlių bei nuotraukų. Jie dedami į nedidelius, paprastus rėmelius arba kabinami ir visai be jų. Tradiciškai itin mėgstami žuvų bei laivų atvaizdai.

Tačiau skandinaviškiems vaikų kambariams nebūdingas santūrumas – ten tikra spalvų fiesta. Nors sienos ir grindys dažniausiai baltos, tačiau jos puošiamos žaismingais paveikslėliais, o medžiaginės kišenėlės susidėti žaislams išsiuvinėjamos tradicinėmis žuvytėmis ar linksmais žvėreliais.

Visame kambaryje – minkšti žaisliukai: meškiukai, troliai mumiai, pasakų gnomai ir vėl – tos pačios žuvelės. Baldai dažomi sodriais, džiaugsmingais tonais, yra šiek tiek neįprastos formos, tačiau itin patogūs. Labai populiarūs į minkštus žaisliukus panašūs pufai ir kėdės, iš kurių vaikas gali kurti įvairias kompozicijas. Miegui skirtą vietą puošia ryškūs užtiesalai ir pagalvėlės.