Kokius interjero stilius galime sukurti? 


MINIMALIZMAS

Minimalizmas neretai yra įvardijamas kaip filosofija, kuria besivadovaujantis žmogus šiuolaikiniame pasaulyje gyvena paprasčiau, patiria mažiau streso. Viskas prasideda nuo to, kad gyvendami minimalistišai daiktus renkamės kur kas atsakingiau: verčiau įsigysime vieną gerą daiktą nei dešimt ne tokių kokybiškų. O daiktui tapus nereikalingu, nevengsime jo atsisakyti. Svarbiausia netarnauti daiktams, tačiau patogiai gyventi. Todėl ir pagrindiniai minimalizmo principai yra griežtos linijos, vientisi paviršiai, žemi baldai, mažai daiktų. Šis stilius būtent tiems, kurie gyvenime stengiasi atsisakyti bet kokių nebūtinų detalių ar daiktų.

Kokia minimalistinio stiliaus idėja? Viskas interjere paprasta ir kuo natūralesnių formų. Spalvų  deriniuose vyrauja pasteliniai atspalviai. Žinoma, pastaruoju metu galima pastebėti, kad šio stiliaus dizaine atsiranda kiek švelnesnės daiktų formos, daugiau spalvų ir tekstūrų, tačiau esmė vis tiek išlieka nepakitusi.

Bene pačia svarbiausia minimalizmo savybe įvardinčiau – funkcionalumą, kurio dėka galime maksimaliai panaudoti erdvės ir baldų savybes. Pavyzdžiui – įmontuojami virtuvės, prieškambario ar miegamojo baldai, o taip pat galima puikiai išnaudoti erdves namuose su aukštomis lubomis. Tokiuose būstuose atsiranda galimybė kambario dalį padalyti į du aukštus ir miegamojo erdvę įsirengti antrame.

Kuriant interjerą stengiamasi naudoti tik itin kokybiškas bei natūralias medžiagas – stiklą, medį, metalą.

MODERNUS

Šis stilius pasižymi ypatingai tiksliomis formomis, nieko jame nėra per daug; jis neturi aksesuarais „perkrauto“ fono. Didelis dėmesys skiriamas paprastumui, spalvos dažnai gali būti nuobodokos, šviesios. Mėgstamos geometrinės formos – kvadratai, stačiakampiai, apskritimai, tačiau patys paviršiai yra švarūs, neturi jokių dekoracijų ar detalių. Pats pavadinimas – modernus stilius – iliustruoja šio dizaino pagrindines savybes.

Šį stilių dažniausiai renkasi  žmonės, megstantys erdvę, šviesą ir nekomplikuotą gyvenimo būdą. Gimęs apie 1930 metus, modernusis stilius yra vis labiau megiamas dėl aiškių geometrinių linijų, šiuolaikinių spalvų ir funkcionalumo. Modernių namų virtuvėje galite pamatyti daug poliruotų, chrominių, metalo ar faneruotų paviršių. Ypatingas dėmesys dabar yra skiriamas apšvietimui. Budingos atviros erdvės, paprasti langų rėmai, stiklo pertvaros. Sienos būna neretai be grindjuosčių, lygios.

Nors dominuoja griežtos geometrinės linijos, moderniame interjere gali būti daug asimetrijos,  abstrakcijų. Ypač meno kūriniuose ir balduose.


MODERNI ŠIUOLAIKINĖ KLASIKA

Modernioji klasika yra supaprastintas klasikinio stiliaus variantas.

Yra kuriamas lengvesnis ir šviesesnis interjeras, pritaikant  ir išgryninant moderniojo stiliaus elementus ir linijas.

Vietoj prabangių medžiagų dažnai naudojama jų imitacija, ar pasirenkami paprastesni variantai, derinama naturalus medis ir stiklas, ramios spalvos.

Naudojami klasikinio interjero akcentai yra paprastesni ir subtilesni, pavyzdžiui, lipdiniai be papildomos puošybos. Žvelgiant į moderniosios klasikos stiliumi įrengtą kambarį, išvysite daugiau tvarkos, kambarys atrodys švaresnis, nes jame nėra tiek klasikinio interjero akcentų, jie naudojami tik formai, įspūdžiui suteikti, o kartais ir visai pašalinami.

Modernios klasikos stiliumi įrengtoje virtuvėje rasite tradiciniam interjerui būdingas trumpas užuolaidas, vainikų lipdinius bei iškilias spintelių duris, tačiau pastebėsite, kad šios detalės nėra apkrautos puošybos elementais ir yra technologiškesnės, pritaikytos praktiškam naudojimui. Vietoje nepoliruoto marmuro, moderniosios klasikos interjero kūrimui ir stiliaus išlaikymui, naudojamos marmuro imitacijos grindų plytelės.

Kita moderniosios klasikos interjerui būdinga detalė – didelis stalčių plotis, kuris taip pat yra modernaus interjero dizaino stiliaus požymis.

Dabar šį stilių yra ypač pamėgę mūsų naujakuriai.

KLASIKA

Klasikinis stilius suklestėjo XVII a., tačiau iki šių dienų žmonės noriai jį renkasi dėl formų grakštumo ir elegancijos, stabilumo ir respektabilumo įvaizdžio. Klasikinis stilius, įkvėptas antikos bei itališkojo Renesanso meno šedevrų, dar vadinamas „karališkuoju stiliumi“ arba „Liudviko XVI stiliumi“.

Tai rafinuotas, elegantiškas, prabangus stilius, turintis daug detalių, kurias mes galime rasti tiek balduose, tiek ir įvairiuose aksesuaruose. Tai “visada madingas stilius”.

Baldai yra tarsi vienas iš meno stilių, kurie turi raižytas ar inkrustuotas detales. Dažnai puošiami gėlių, daržovių, įvairiais kitokiais leitmotyvais arba scenomis, paremtomis įvairiomis legendomis. Grakščių formų baldai turi būti taisyklingos geometrinės formos, pagaminti iš kokybiškos medienos. Langų parišimuose bei minkštų baldų dekoravime naudojamos įvairios virvelės, kutai.

Klasikiniame interjere gausiai naudojamos įvairios puošybos detalės, lipdiniai, kolonos, stulpai, arkos, daug medžio ir natūralaus akmens, marmuro. Pagrinde naudojamos prabangios medžiagos, tokios kaip: šilkas ar aksomas. Ne retai klasikinio stiliaus interjere sutiksime konservatyviais raštais dekoruotus baldai, sienas ar tiesiog įvairius daiktus. Žinoma tikrai nereikėtų erdvių perkrauti raštais, saiko turėjimas labai svarbi savybė.

Ypatingas skiriamasis klasikinio interjero stiliaus bruožas yra griežtas ir simetriškas kambario apstatymas. Simetrija tapo ir kitų klasicizmo meno šakų formų pagrindu.

Daugelis žmonių renkasi šį klasikini stilių dėl dekoro gausos – įvairios užuolaidėlės, reljefiniai paviršiai, prabangūs krištoliniai šviestuvai, pagalvėlės padeda sukurti jaukumą ir neretai užmaskuoja ir paslepia netvarką ir chaosą namuose. Šiam interjero stiliui būdinga – tvarka, balansas, harmonija, kokybė, išliekamoji vertė. Kiek daug galima pasakyti apie šį stilių ir jį mėgstančius žmones.





EKLEKTIŠKAS

Kas apskritai toji eklektika? 

Žodis eklektika yra kilęs iš graikų kalbos žodžio “eklekt”, reiškiančio parinkti. Tai reiškia – išgauti idėjas, stilius, skonius iš skirtingų šaltinių. Taip pat žodynuose eklektiškas apibūdinamas ir kaip „sudėtas iš geriausių dalių“ ir šis aprašymas yra pats teisingiausias. Būtent todėl šiam interjero stiliui galimos pačios įvairiausios erdvės. Viskas priklauso tik nuo mūsų norų ir vaizduotės.

Kas būdinga eklektiškam interjerui ir kam jis tinkamas?

Vienas pagrindinių eklektikos stiliaus bruožų tas, kad eklektiško interjero dizaine galime naudoti beveik viską. Būsto erdves išnaudoti ir užpildyti galime labai įvairiais daiktais nuo pigiausių niekučių iki brangių, puošnių detalių. Toks interjero stilius ypač artimas namų savininkams, kurie turi daugybę asmeninę patirtį ir sentimentalias akimirkas menančių, širdžiai brangių daiktų, o gal karta iš kartos šeimoje perduodamus baldus ir neįsivaizduoja, kad gali reikėti su jais išsiskirti. Spalvų jūroje taip pat turime neribotą laisvę – nuo pačių ryškiausių iki visai neryškių, pastelinių spalvų.

Bendrai tariant šis interjero stilius susideda iš įvairių kitų stilių derinimo sukuriant patrauklų ir nuoseklų vaizdą. Tačiau kaip interjero dizainerė patarčiau šiuo dizaino stiliumi nepiknaudžiauti, nes netikėta stilistinė laisvė gali peraugti į chaosą, iš chaoso į netvarką. Todėl ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas saikingumo palaikymui kuriant interjero dizainą.

Ko nereikėtų? Atsakymas paprastas – eklektiškam interjero stiliui visiškai netiks baldų komplektai.

Tai jokiu būdu ne atsitiktinių daiktų kokteilis, o tikslingai apgalvotas elementų pasirinkimas, siekiant sukurti kiekvienam namų šeimininkui individualų, kiek ekstravagantišką, o kartais net ir šiek tiek avangardišką namų interjerą. Eklektiško būsto įrengimas atspindi žmogaus kūrybingumą ir inovatorišką mąstymą.

KAIMIŠKAS (RUSTIC)

Tai kasdieninė, paprastesnė klasikinio interjero versija. Naudojamos medžiagos yra praktiškos, atrodančios natūraliai, dažniausiai rankų darbo.

Mes renkamės šį inerjerą visų pirma dėl jaukumo ir romantikos. Jame apstu daug rankomis gamintų daiktų: baldų, kilimų, nertų užuolaidų. Dažniausiai viskas būna gaminta ir siūta  iš naturalių paprastų medžiagų, tokių, kaip linas,  gėlėta medvilnė. Populiarūs kalvystės dirbiniai ir medis.

Šiame interjere dominuoja aplinkinio landšafto spalvų paletė – daug žalių, rudų, pilkų, melynų, raudono molio atspalvių. Taipogi daug baltos spalvos.

Kaimo stilių puikiai reprezentuoja ir taip vadinamas Prancūziškasis – provanso stiliaus interjeras, tik jau švelnesniu ir subtilesniu dekoru, kuriame galime matyti ir dryžuotų, ar gėlėtų šilko apmušaluų, daug baltų lovos nėrinių, imantresnių baldų, antikvarinių meno kurinių.

Kaimiškam interjerui būdingi pasendinti, jaukiai apšiurę daiktai, pašalinantys erdvės formalumą ir suteikiantys papildomos šilumos. Svarbiausia – komfortas!





SKANDINAVIŠKAS

Santūrus skandinaviškas interjeras populiarus ir Lietuvoje.  Skandinaviškas stilius susiformavo atšiauraus klimato sąlygomis. Šiaurietiškai gamtai būdingi ne dideli kontrastai ir perteklius, bet griežtos ir aiškios formos, natūralumas. Todėl šiuolaikinio skandinaviško interjero kūrėjai idėjų semiasi iš gamtos. Išskirtiniai bruožai – paprastos ir harmoningos proporcijos, santūrumas, lyriškumas. Dažniausiai naudojamos medžiagos: natūrali mediena, linas ir vilna.

Skandinaviški baldai itin patvarūs, pagaminti iš geros medienos. Šaltų atspalvių mediena (pušis ar beržas, padengtas laku) puikiai dera su šviesiomis sienomis ir baldų apmušalais. Kartais mediena dažoma baltais, šviesiai mėlynais, blyškiai salotiniais ar terakotiniais atspalviais. Lygūs baldų paviršiai padengiami vašku, laku ar aliejiniais dažais.

Skandinaviška pušis puikiai dera su funkcionaliomis ir praktiškomis interjero detalėmis. Iš šviesios medienos gaminami ne tik baldai, bet ir aksesuarai (paveikslų ir veidrodžių rėmai, grindjuostės, langai ir durys).

Kadangi didžiąją metų dalį Skandinavijoje dienos itin trumpos, vietiniai gyventojai dienos šviesos trūkumą stengiasi kompensuoti naudodami papildomą apšvietimą.

Skandinavijoje ir dienos metu tvyro prieblanda, atšiaurus peizažas taip pat nedžiugina akies ryškiomis spalvomis. Jei ir namuose vyrautų tamsios spalvos, interjeras atrodytų itin niūrus. Tačiau šviesus skandinaviškų namų koloritas sukuria jaukią ir žaismingą atmosferą.

Itin dažnai skandinaviškame interjere vaizduojamos žuvys. Tai gali būti nedideli paveikslėliai šviesiuose rėmeliuose, fajansiniai bareljefai ar netgi spalvotos fotografijos.

Pinti baldai bei interjero detalės (pintinės, dėžutės) taip pat labai populiarios ir paįvairina skandinavišką interjerą. Itin geras derinys: ant lentynų, komodų ar spintelių iš masyvios pušies medienos dedamos pintos dėžutės. Tokie baldai dažomi auksine, žydra spalva ar kitais šviesiais atspalviais.

Būtinas atributas ant valgomojo ar svetainės stalo – lauko gėlių puokštė šviesiose keramikinėse vazose.

Švedijos interjere itin dažnai ant baldų ar sienų galima pamatyti įvairių piešinėlių bei nuotraukų. Jie dedami į nedidelius, paprastus rėmelius arba kabinami ir visai be jų. Tradiciškai itin mėgstami žuvų bei laivų atvaizdai.

Tačiau skandinaviškiems vaikų kambariams nebūdingas santūrumas – ten tikra spalvų fiesta. Nors sienos ir grindys dažniausiai baltos, tačiau jos puošiamos žaismingais paveikslėliais, o medžiaginės kišenėlės susidėti žaislams išsiuvinėjamos tradicinėmis žuvytėmis ar linksmais žvėreliais.

Visame kambaryje – minkšti žaisliukai: meškiukai, troliai mumiai, pasakų gnomai ir vėl – tos pačios žuvelės. Baldai dažomi sodriais, džiaugsmingais tonais, yra šiek tiek neįprastos formos, tačiau itin patogūs. Labai populiarūs į minkštus žaisliukus panašūs pufai ir kėdės, iš kurių vaikas gali kurti įvairias kompozicijas. Miegui skirtą vietą puošia ryškūs užtiesalai ir pagalvėlės.

Krepšelis

Krepšelis tuščias.